Пређи на главни садржај

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића.




Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини.

Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана.

Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо". 

Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније показати као трагичан потез за историју Босне. Убрзо избијају оштре критике између Фикрета Абдића и Алије Изетбеговића, Абдић као мек карактер и са недостатком националистичких ставова имао је другачији приступ до Срба и Хрвата, а разликују се од радикалних приступа Изетбеговића. 

У љето 1993. године, током разговора у Женеви, Изетбеговић одбацује многе предлоге и напушта преговоре. За узврат Абдић утиче на учешће председништва БиХ у разговору у Женеви, без обзира на Изетбеговића што заоштрава њихове односе. Убрзо у Аустрији подигнута је оптужница против Абдића за малверзацију о Агрокомерцу, која је изречена у Сарајеву. До средине септембра Абдић је коначно раскинуо државно-пословне односе са Изетбеговићем, а одлази у Велику Кладушу гдје има велики број својих присталица из обичног народа и тајно формира паравојне јединице из редова својих присталица.

27. септембра 1993. године у Великој Кладуши успостављена Аутономна Покрајина Западна Босна за фикрет Абдић '' Бабо '', због тог потеза, другог октобра Абдић бива пребачен из председништва БиХ

Почињу борбе за утицај међу војницима и многи борци 5. корпуса АРБиХ прелазе у редове НОЗБ-а.  Највише бораца који су прешли из 5.корпуса у НОЗБ били су из 521. и 527. бригаде у Великој Кладуши и касније постали кичма снага АПЗБ као 1. и 2. бригада НОЗБ. Те још борци 504. и део 503. бригаде из Цазина, 517. бригаде из мјеста Пјанићи, који је прерастао у 4 пуно бригаде НОЗБ.

НОЗБ је имала око 10.000 војника у укупно 6 бригада: [1] [2]

1. бригада Народне одбране Западне Босне, командант Зумрет Бркић;
2. бригада Народне одбране Западне Босне;
3. бригада Народне одбране Западне Босне, командант Осман Чушевић;
4. бригада Народне одбране Западне Босне;
5. бригада Народне одбране Западне Босне, командант Мухарем Черимовић и
6. бригада Народне одбране Западне Босне, командант Сеад Такалић.
Поред наведених бригада НОЗБ располаже са неколико јединица за посебне намере: [1]

Јединица "Шејле", командант Исмет Грачанин;
Јединица "Ајкини", командант Хасан Галијашевић;
Јединица "Метални", командант Рамиз Ризвић и
Јединица "Голубови", командант Златко Хушидић.

Битке и војне операције Народне одбране Западне Босне:

1.) 15. октобар 1993. - Офанзива и освајање Цазина - 2. и 3. бригада НОЗБ ослободиле Цазин од окупације Армије
 БиХ.

2.) 18. октобар 1993. - Битка за Велику Кладушу - НОЗБ одбила напад на Велику Кладушу и жестоко потукла 505. бригаду 5. корпуса Армије БиХ.

3.) новембар 1993. - изненадни напад НОЗБ на 5. корпус и ослобађа гранични појас Цазинске Крајине и Републике Српске крајине (долази на 10 км од Цазина)

4.) новембар 1993. - НОЗБ  потукла 105. бригаду Армије БиХ и добија територијална проширења  АП Западна Босна на подручју Бужима.

3.) новембар 1993. - Јужни потез - офанзива НОЗБ и напредовање дуж јужног потеза Велике Кладуше - ослобођено место Скокови !

4.) почетак 1994. - Освајање 60 км "Бихаћког џепа" - АБиХ се повлачи а њена бригада бива десеткована пред снажним налетом абдићевих територијалаца !!!!

5.) 16. фебруар 1994. - снажна офанзива НОЗБ на град Цазин - у силини напада уништене две чете Армије БиХ.

6.) 2. јун 1994 - контраофанзива НОЗБ - Армија БиХ се повлачи пред јачим непријатељем на линији Лисковац - Пећиград

7.) 2./3. јун 1994 - НОЗБ прогони армију БиХ из рејона места Скокови.

8.) 15/16 јун 1994 - у жестоким борбама НОЗБ зауставља офанзиву 5. корпуса и ослобађа Лисковац:

9.)  20. јун 1994 - крваве битке воде се око Пећиграда - Најкрвавије борбе водене су око Пећиграда, који је окружен са три стране и бранио га борцима 4.бригаде НОЗБ. Браниоци Пећиграда су успјели одбацити неколико напада 506. бригаде око града, који се стално трудио да одврати браниоце у Пећиграду, због великог отпора браниоца, напредовање 5. корпуса се смањило.

10.)  9. јул - борбе на линији Криваја - Чајићи, припадници НОЗБ одбијају нападе 5. корпуса Армије БиХ уз огромне губитке у њиховим редовима.



11.)  од 4. новембра 1994 - остаци Абдићеве НОЗБ врше жестоке нападе и шире подручје свог енклавног деловања на југу Цазинске Крајине.

12.)  новембар 1994 -током операције Штит - 94 припадници НОЗБ-а освајају Зенковиће десеткују и прогоне Армију БиХ са овог подручја.

                                  ОПЕРАЦИЈА "ПАУК" - ПОВРАТАК АУТОНОМИЈЕ

13.) 16. - 23. новембар 1994 - жестоке битке за Велику Кладушу; НОЗБ  врши снажне ударе и туче јаком артиљеријском подршком на снаге Армије БиХ.

14.) 27. новембар 1994. - у координисаној акцији НОЗБ и СВК нанети тешки губици 5. корпусу Армије БиХ. и ослобођено шире подручје општине Велика Кладуша.

15.) 30. новембар 1994 - Припадници НОЗБ нападом на чете 105. бригаде заузима рејон Бужима.

16.) 31. новембар 1994 - НОЗБ ослобађа Велику Кладушу уз огромне губитке и жртве на супротној страни.

17.) друга половина децембра 1994 - НОЗБ ослобађа Подвизд, Елезовиће и Шестановац

18.) 9. фебруар 1995 - Битка на Кумарица Вису - специјалне јединице НОЗБ заузимају од Армије БиХ потез југоисточно од Велике Кладуше.

19.) до краја фебруара 1995 - НОЗБ и Црвене Беретке чисте подручје око Подзвизда прогонећи и војно поразивши остатке 5. корпуса Армије БиХ

20.) почетак марта 1995 - зимска офанзива НОЗБ на 5. корпус - ослобођена Мала Кладуша

21.) април 1995 - НОЗБ разбија линије 5. корпуса Армије БиХ на подручју око Подзвизда

22.) до 21. априла 1995 - офанзива НОЗБ у два правца према Врнограчу - НОЗБ постиже значајне успехе и ослобађа неколико села на западу Врнограча.

23.) јун 1995 - НОЗБ наставља енергичне нападе на положаје 5. корпуса и систематски војно уништава положаје агресора и протерује 505. и 506. бригаду Армије БиХ.

24.) 21. јун 1995 - НОЗБ  побеђује 5. корпус и ослобађа Врногрч.

25.) крај јуна 1995 - НОЗБ напредује 2км од Врногрча и врши снажне артиљеријске нападе на добро утврђене линије одбране тзв. Армије БиХ.









































Коментари

Популарни постови са овог блога

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије. Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза. Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен. У селу је заплењена већа ко...

„Од ВЈ су побјегли ка бизе са пазаришта...“

Пре 20 година озбиљан сусрет пун тензија између црногорске полиције и Војске Југославије на приградском аеродрому Голубовци могао је да прерасте у нешто много горе, али срећом није..        У недељу увече, тог 8. децембра 1999. године, Савезна контрола летења затворила је  "из безбедносних разлога" подгорички аеродром, чему је претходило конфронтирање момака у плавоj и зеленоj боји - црногорске полиције и Војске Југославије, око хангара за хеликоптере МУП-а Црне Горе. Данас се са сигурношћу зна да су инцидент изазвале Црногорске власти које су почеле 1. или 2. децембра да граде хангар на војном земљишту, без дозволе Савезног министарства одбране", па је тако и Миодраг Вуковић, председник Извршног одбора ДПС-а изјавио да је "било сасвим споредно где се гради тај хангар и да ли је уопште прибављена дозвола већ да је суштина приче била у сталним покушајима да се изазову инциденти и подигну тензије!" Од самог почетка ВЈ их је упозоравала да не граде док ...