Пређи на главни садржај

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије.


Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза.
Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен.
У селу је заплењена већа количина оружја, мина и експлозива. Претрагом кућа заплењена су два тешка митраљеза, 4 пушке, 130 ручних бацача, 24 минобацачке гранате, 13 килограма експлозива, 3000 метака итд.
Након сукоба лешеви су однети у Приштинску болницу а касније предати породицама. Аутопсија није рађена.


ALBANSKA štampa je pisala: **Jedinice OVK su započele novu fazu delovanja na teritoriji Drenice. U selu Likošane su se 28. februara 1998. godine sukobili pripadnici OVK i tri srpske patrole. U tom sukobu ubijena su četiri pripadnika MUP-a Srbije. U znak odmazde srpska specijalna policija izvršila je masakr u Likošanu i Cirezu nad nedužnim civilima.**

Policijske snage su, u stvari, ponovo krenule da se obračunaju sa Jašarijevom bandom koja je prethodno ubila dva policajca, a skrivala se u Likošanu. Kada je policija uspela da je najvećim delom likvidira i spremala za odlazak, dvojica skrivenih terorista u jednom dvorištu, jedan u kućici za psa a drugi u bunkeru ispod koša, podmuklo su ubili još dva specijalca.

U tom obračunu ubijena su 24 naoružana Albanca a stradali su i neki civili, što je albanska propaganda iskoristila da odmah nametne priču o ubijanju nevinih ljudi, žena i dece.

Slaviša Matejić (46) iz Svrljiga jedan je od prvih pripadnika policije koji je na samom početku oružane pobune na Kosmetu 1998. godine preživeo teško ranjavanje terorista, sa čak sedam hitaca.

Slaviša Matejić
OVK mu napravila zasedu: Slaviša Matejić, Foto: Privatna arhiva
Matejića su pripadnici terorističke OVK bukvalno izrešetali u selu Likošane u opštini Glogovac 28. februara, na kraju mu ispalivši jedan hitac u leđa u visini srca kako bi ga overili, ali je uspeo da preživi i bude spasen u akciji Specijalne antiterorističke jedinice. U invalidsku penziju otišao je tek krajem prošle godine, 18 godina posle ranjavanja, jer mu se zdravstveno stanje pogoršalo.
- Prvog dana organizovane oružane pobune na Kosmetu četvorica policajaca napadnuta su u selu Likošane, pa sam sa još trojicom kolega krenuo da im pomognem. Međutim, na ulazu u selo upali smo u zasedu u obliku potkovice. Teroristi su zapucali na nas sa svih strana, tako da su dvojica kolega ubijena na licu mesta, dok smo jedan policajac i ja ranjeni - seća se teških trenutaka Matejić, koji je u MUP-u proveo ukupno 22 godine.
On je bio izrešetan po celom telu, ali će najgore tek uslediti...
- Tri hica pogodila su me u stomak, bio sam ranjen u stopalo leve noge, desnu potkolenicu, ruku... Lice mi je bilo krvavo od slomljenog stakla. Prvo su došli do dvojice kolega, koji su odmah stradali, i pucali u njih da bi bili sigurni da su mrtvi. Onda su prišli do mene. Pravio sam se da sam mrtav. Jedan me je uhvatio za kosu i ispalio mi metak u leđa, pored kičme u visini srca kako bi me overili. Metak mi je uništio mišić, ali je izašao kroz rame, ne oštetivši srce. Mislili su da su me ubili. Čuo sam kako na albanskom govore: „Gotovi su.“ Ko zna šta bi bilo dalje da se nije pojavio helikopter sa Specijalnom antiterorističkom jedinicom, koji je spasao i mene i mog ranjenog kolegu - veli Matejić.
U bolnici je proveo tri i po meseca, a onda, na lični zahtev, vraćen je u policijski stroj. Do 2011. je radio u stanici u Svrljigu, a onda je prešao u Žandarmeriju.
- Nažalost, zdravstveno stanje mi se pogoršalo i morao sam da se penzionišem kao 100 odsto invalid krajem prošle godine. Kolege iz Nezavisnog policijskog sindikata Srbije priredile su mi oproštaj za odlazak u penziju, na čemu sam im veoma zahvalan - navodi Matejić.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића. Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини. Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана. Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо".  Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније пок...

„Од ВЈ су побјегли ка бизе са пазаришта...“

Пре 20 година озбиљан сусрет пун тензија између црногорске полиције и Војске Југославије на приградском аеродрому Голубовци могао је да прерасте у нешто много горе, али срећом није..        У недељу увече, тог 8. децембра 1999. године, Савезна контрола летења затворила је  "из безбедносних разлога" подгорички аеродром, чему је претходило конфронтирање момака у плавоj и зеленоj боји - црногорске полиције и Војске Југославије, око хангара за хеликоптере МУП-а Црне Горе. Данас се са сигурношћу зна да су инцидент изазвале Црногорске власти које су почеле 1. или 2. децембра да граде хангар на војном земљишту, без дозволе Савезног министарства одбране", па је тако и Миодраг Вуковић, председник Извршног одбора ДПС-а изјавио да је "било сасвим споредно где се гради тај хангар и да ли је уопште прибављена дозвола већ да је суштина приче била у сталним покушајима да се изазову инциденти и подигну тензије!" Од самог почетка ВЈ их је упозоравала да не граде док ...