Пређи на главни садржај

Обилићи Скадра и околине: Те 1991. Југославију је бранио "Гвоздени пук" Срба из Албаније

Одмах по доласку у СФРЈ велики део Срба који је избегао из Албаније у Црну Гору, латио се пушке и отишао на фронт да брани матицу!






Те 1991. док су на Западнославонском ратишту тињали први сукоби, Срби избегли из Албаније дали су узоран пример нашој деци и омладини - узели су оружје у руке и отишли да бране српску нејач од терориста и бруталне злочиначке политике ХДЗ-а и криминала најгоре врсте какав је спроводио њихов "извршни орган" тзв. Збор Народне Гарде.

Намучени од стране домаћих црногорских власти провели су готово 10 месеци у својеврсном колективном центру који је по слободи кретања и опхођењу локалних органа више личио на затвор него на привремени смештај.

Но поучени искуством и научени на рад, тешку муку и невоље - трпели су и студен и жегу али своју матицу ни после 50 година колико су били изоловани од ње и изложени сталним притисцима асимилације нису заборавили. Остали су јој верни и у најтежим тренуцима за српски народ.

Тако се већ у пролеће, ратне 1991. године могло видети много младих Обилића из Скадра: било је ту и Матановића, Бјелановића, Цеклића, Мартиновића... - а сви у редовима резервног састава ЈНА и Територијалне одбране Црне Горе, спремних да животима бране српску нејач и матицу.

Таква прича прати и Стевана Цеклића који је већ по доласку у Црну Гору био одлучан да брани своје сународнике и пријавио се у војни одсек где је добио позив и упућен у Касарну "Толоши" (данас Касарна "Морача") да би потом био регрутован на Крајишко ратиште.

"И мене се појавила жеља да пођем као добровољац на фронт.. Сви су се јавили као добровољци ко је мога пушку да носи" - рекаоје Стеван и тиме дао пример многима у Црној Гори који су се тада премишљали али и оставио велику опомену свима нама да своје увек морамо да чувамо, отаџбини ревносно да служимо а ближње своје да штитимо! 

Убрзо потом у септембру дошло је и Дубровачко ратиште где су се ови момци изузетно истакли. Цела ТО Црне Горе врвела је тада од узбуркане вреле крви Врачана (Срба из Враке, области у околини Скадра) спремних да дају живот за своју државу и народ. 

И заиста, баш као што су 1912./13. херојски гинули за Скадар,  офанзивним борбеним дејствима, положаји агресора су уништени у Цавтату и околини а 24. новембра 1991. основана је Дубровачка република - легитиман израз политичке борбе Срба Дубровчана али и свих осталих против дискриминације, терора и колонијализма ХДЗ-а.

Врачани су уградили своје животе у темеље ове државе, ушли у историју славних предака, оставили нам у аманет да њихов посао довршимо и њихове стазе следимо. Погинули су  за један бољи и праведнији свет у коме ће Срби живети поносни на свој идентитет, традицију и културу!

Послушајмо поруку Стевана Цеклића у интервјуу датом те 1991. године:

"Зато сваки поштен Србин и Црногорац треба да схвати ово и да се иде тамо да се брани своја земља!

Ако је ми не бранимо неће је нико, НИКО но ће је сви упропастити.."

























Коментари

Популарни постови са овог блога

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића. Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини. Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана. Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо".  Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније пок...

„Од ВЈ су побјегли ка бизе са пазаришта...“

Пре 20 година озбиљан сусрет пун тензија између црногорске полиције и Војске Југославије на приградском аеродрому Голубовци могао је да прерасте у нешто много горе, али срећом није..        У недељу увече, тог 8. децембра 1999. године, Савезна контрола летења затворила је  "из безбедносних разлога" подгорички аеродром, чему је претходило конфронтирање момака у плавоj и зеленоj боји - црногорске полиције и Војске Југославије, око хангара за хеликоптере МУП-а Црне Горе. Данас се са сигурношћу зна да су инцидент изазвале Црногорске власти које су почеле 1. или 2. децембра да граде хангар на војном земљишту, без дозволе Савезног министарства одбране", па је тако и Миодраг Вуковић, председник Извршног одбора ДПС-а изјавио да је "било сасвим споредно где се гради тај хангар и да ли је уопште прибављена дозвола већ да је суштина приче била у сталним покушајима да се изазову инциденти и подигну тензије!" Од самог почетка ВЈ их је упозоравала да не граде док ...

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије. Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза. Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен. У селу је заплењена већа ко...