Пређи на главни садржај

У Бриселски дијалог се укључују и Срби из Албаније: Месна (прелазна) аутономија "Врака" за Српско-црногорску мањину у Албанији?

Судећи да се по медијима и незваничним дипломатским коридорима ЕУ говори о учешћу Албанске националне мањине из тзв. Прешевске долине у Бриселским преговорима, а поштујући политику реципроцитета кроз отворени политички процес могла би се укључити и српска национална мањина у Албанији!

Иако су права Албанаца у Србији на изузетно високој разини онаквих мањинских права каква нису виђена у остатку света они ипак желе да буду укључени у Бриселске преговоре верујући да ће им бити обезбеђена територијална аутономија у оквиру Републике Србије.

С друге стране, поштујући принцип рецирпроцитета а који је саставни део читавог миљеа правних правила међународног (јавног) права кроз отворени политички дијалог решавао би се и статус Срба у Албанији. ,

Имајући у виду да је корпус људских, мањинских и аутономних права Срба у Албанији веома угрожен и нарушен њихово укључивање у овај процес је нужност и неопходност.

Српска мањина у Албанији има пуно право да тражи побољшање свог положаја јер за разлику од Албанаца у Србији она нема никаква овлашћења:


  1.  у образовању - не постоје школе, нити предшколске установе на српском језику а у оквирима универзитета се не учи српски језик нити постоји лекторат српског језика и књижевности.
  2. медијске слободе - не постоји никакав медијски сервис на српском језику а свако извештавање супротно политичким ставовима владајуће олигархије може изазвати косеквенце;
  3. култури - Албанија не афирмише нити финансира културне пројекте Српске заједнице;
а у области људских права не поштују се основна идентитетска права преко држављанства, стварања услова за слободно изражавање националне припадности па до дискриминације у запошљавању, уделу Срба у јавном сектору, полицији итд.

Месна аутономија уз пуну персоналну и културну аутономију било би решење које би умногоме помогло овој угроженој заједници а Албанију увело у свет демократских вредности и слобода.

Месна аутономија фукнционисала би као паралелни систем влати - истурени институционални пункт Републике Србије у Албанији а установила би се као хетерогена унија насеља са српском већином која би имала статус правног лица суи генерис и која ће имати извршна овлашћења у области:
  •   локалне привреде,
  • образовања,
  • здравствене заштите
  • простороног планирања и грађевинарства;
  • високе црквене аутономије;
  • судства тј. мрежа основних и виших судова  који би били организовани на јединицама која чине ову месну аутономију;
  • полиције при чему би удео Срба одражавао њихову етничку припадност;
  • комуналних услуга;
  • енергетике;





















Коментари

Популарни постови са овог блога

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића. Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини. Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана. Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо".  Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније пок...

„Од ВЈ су побјегли ка бизе са пазаришта...“

Пре 20 година озбиљан сусрет пун тензија између црногорске полиције и Војске Југославије на приградском аеродрому Голубовци могао је да прерасте у нешто много горе, али срећом није..        У недељу увече, тог 8. децембра 1999. године, Савезна контрола летења затворила је  "из безбедносних разлога" подгорички аеродром, чему је претходило конфронтирање момака у плавоj и зеленоj боји - црногорске полиције и Војске Југославије, око хангара за хеликоптере МУП-а Црне Горе. Данас се са сигурношћу зна да су инцидент изазвале Црногорске власти које су почеле 1. или 2. децембра да граде хангар на војном земљишту, без дозволе Савезног министарства одбране", па је тако и Миодраг Вуковић, председник Извршног одбора ДПС-а изјавио да је "било сасвим споредно где се гради тај хангар и да ли је уопште прибављена дозвола већ да је суштина приче била у сталним покушајима да се изазову инциденти и подигну тензије!" Од самог почетка ВЈ их је упозоравала да не граде док ...

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије. Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза. Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен. У селу је заплењена већа ко...