Пређи на главни садржај

Срби из Тузи, Улциња и Гусиња: Милов закон нас води у Велику Албанију!

Након све већих тензија у подељеном црногорском друштву - ступање на снагу Закона којим се на бруталан начин отимају светиње СПЦ српски народ у већински албанским местима Тузи, Гусиње и Улцињ страхује да се овим трасира коридор према Великој Албанији.

Даљње импликације правног дејства овог закона осећа се најснажније у местима са албанском већином. Срби и они који се изјашњавају као Црногорци а исповедају српску православну веру и ранијих година били су онемогућени да имају службу на појединим деловима ових општина, обнављање старих сакралних објеката је онемогућено а изградња нових је пусти сан.

Атмосфера страха која се годинама шири у овим подручјима величањем терористичке ОВК, ревизијом историје, присвајањем културних, религијских и идентитетских традиција негативно утичу српску заједницу.

Њихов статус могао да се продуби доношењем овог закона свесни су готово сви политички представници Срба у Улцињу, који годинама указују на неравноправан третман Срба у запошљавању поготово у јавним институцијама, честом занемаривању интереса српске заједнице у местима где чине већину или значајну мањину..

Стога апелују на академску заједницу, интелектуалну елиту, образовне установе, друштвене активисте, политичке лидере да подигну свој глас и ангажују се у циљу заштите културних блага и зауставе ретроградни процес затирања идентитета српског живља овде!

Имплементација закона десиће се управо у местима где је несрпски живаљ већински а отпор закону није видљив па ће први удар вероватни примити Улцињ, Тузи и Гусиње!

Група изгредника под вођством локалног албанског вође Хаџије Сулејманија већ је насрнула на православни верни народ и Онемогућила литургију у Свачу код Улциња.

Уз интервенцију црногорске полиције није био дозвољен улаз у објекат Свача што само иде у прилог будућим дешавањима у вези са недемократским законом.

Одузимањем православних објеката од СПЦ-а у Тузима, Гусињу и Улцињу биће заокружен процес затирања идентитета једног народа зато се мора гласно апеловати на јавност и савест грађана да не дозволе овакав сценарио.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића. Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини. Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана. Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо".  Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније пок...

„Од ВЈ су побјегли ка бизе са пазаришта...“

Пре 20 година озбиљан сусрет пун тензија између црногорске полиције и Војске Југославије на приградском аеродрому Голубовци могао је да прерасте у нешто много горе, али срећом није..        У недељу увече, тог 8. децембра 1999. године, Савезна контрола летења затворила је  "из безбедносних разлога" подгорички аеродром, чему је претходило конфронтирање момака у плавоj и зеленоj боји - црногорске полиције и Војске Југославије, око хангара за хеликоптере МУП-а Црне Горе. Данас се са сигурношћу зна да су инцидент изазвале Црногорске власти које су почеле 1. или 2. децембра да граде хангар на војном земљишту, без дозволе Савезног министарства одбране", па је тако и Миодраг Вуковић, председник Извршног одбора ДПС-а изјавио да је "било сасвим споредно где се гради тај хангар и да ли је уопште прибављена дозвола већ да је суштина приче била у сталним покушајима да се изазову инциденти и подигну тензије!" Од самог почетка ВЈ их је упозоравала да не граде док ...

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије. Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза. Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен. У селу је заплењена већа ко...