Пређи на главни садржај

Stopama Čurkina: Moskva optužila Incka za Srbofobiju

         Zamjenik stalnog predstavnika Rusije u UN Vladimir Safronkov rekao je da je posljednji izvještaj visokog predstavnika u BiH Valentina Incka pred Savjetom bezbjednosti UN “najneobjektivniji” u posljednjih osam godina, te optužio Incka za srbofobiju, prenijela je ruska agencija “Tass”.




“Sadašnji dokument manje govori o realizaciji mirovnog sporazuma, a više predstavlja skup napada na Republiku Srpsku, izabranih tendenciozno, pristrasno što su, nažalost, već u sali prihvatile neke delegacije”, rekao je Safronkov na zasijedanju Savjeta bezbjednosti UN.
Prema njegovim riječima, iz Inckovog izveštaja “faktički proizilazi samo jedno – da su za sve probleme u BiH krivi samo Srbi”, prenosi Srna.
“Svakome koje je iole upoznat sa situacijom u BiH, jasno je da je slika, koju je predstavio visoki predstavnik, daleko od stvarnosti, da dovodi u zabludu i pokazuje da je autor izgubio dodir sa realnošću”, rekao je Safronkov.
On je naveo da duboku zabrinutost izaziva to što Incko naginje ka neprikrivenoj srbofobiji, kao i to što je svoje svakodnevne aktivnosti sveo na razjašnjavanje odnosa sa Banjalukom i lobiranje za evroatlantske integracije BiH, uprkos sadržaju njegovog mandata i unutarpolitičkoj realnosti u zemlji gdje boravi.
Safronkov je podsjetio da Incko predstavlja “međunarodnu zajednicu u cjelini, a ne njene pojedine članove, i to po njegovom izboru”.
“On je dužan da sprovodi usaglašenu liniju, a ne da izvršava nečije pojedinačne naloge i da se rukovodi ličnim animozitetima”, istakao je Safronkov.
Prema njegovim riječima, visoki predstavnik u BiH “ne bi trebalo da se bavi antagonizmima, već dobrosavjesnim izvršavanjem svojih obaveza”.
“Ovakav pristup podrazumijeva podsticanje procesa nacionalnog pomirenja, unutrašnjeg političkog uzajamno uvažavanog dijaloga, kompromisa i konsenzusa i, naravno, poštovanja mišljenja svih strana”, istakao je Safronkov.
“Tass” napominje da je Rusija juče podržala rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN o nastavku vojne operacije EU u BiH, ali je još jednom oštro kritikovala visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH Valentina Incka.
U izvještaju pred Savjetom bezbjednosti UN, Incko je istakao napredak BiH u periodu od dvije decenije protekle od kraja krvavog građanskog rata, ali istovremeno je govorio o “izazovima” koji su ostali u primjeni Dejtonskog sporazuma.
Među njima, Incko je pomenuo teškoće u sprovođenju političkih reformi, kao i “aktivnosti i izjave predstavnika Republike Srpske”, koje, prema njegovim riječima, “dovode u pitanje budućnost zemlje i osporavaju autoritet državnih struktura”.
Sličnu tačku gledišta na zasijedanju su iskazali i predstavnici zapadnih zemalja.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића. Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини. Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана. Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо".  Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније пок

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије. Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза. Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен. У селу је заплењена већа ко

29. новембар 1912 - Улазак српске војске у Елбасан

29. новембра српски војници умарширали су у Елбасан, градић у централној Албанији. Уместо арнаутске заставе истакнута је српска и успостављена је српска власт. У претходници Прве армије биле су комитске чете под командом мајора Војина Поповића популарног војводе Вука. Његове чете које је предводио војвода Дуле Димитријевић упале су у Елбасан 29. новембра 1912. године - три дана пре редовне војске. Уместо арнаутске заставе истакнута је српска и успостављена је српска власт. А први Председник општине био је војвода Дуле. О животу у Елбасану говори и писмо једног командира чете:                   "Чудна је ово варош а још чуднији становници. Све остале вароши цвеће су према овој. Ја сам прошао Приштину, Гњилане, Скопље, Тетово, Гостивар, Велес, Битољ, Охрид, Стругу и овај чудотворни Елбасан. Да је у рукама Швајцараца био би то други Цирих а овако - овако је једно ругло. Исе Бољетинца нигде нема а? И он се плаши од својих арнаута?! И ми Срби још смо доста далеко од з