Пређи на главни садржај

Preševski Srbi na vlasti u Opštini Preševo ?!

Predstavnici Srba u Preševu prijavili su jednu zajedničku listu pod nazivom "Aleksandar Vučić - za Srbiju jedinstveno" na kojoj je koalicija SNS, SPS, JS, PUPS, SRS i Pokret socijalista.
Tokom oružanog sukoba na jugu Srbije - Preševo (2001. godine)
Prema osvojenim glasovima koalicija šest srpskih partija "Aleksandar Vučić - za Srbiju jedinstveno"  je osvojila 919 glasova što ih čini vrlo mogućim partnerom za sklapanje koalicije na vlasti u ovoj skupštini. Osim nekih naznaka medija na albanskom jeziku da bi pobeda Arifija automatski značilo i multientičku vlast u opštini Preševo, ovakvo političko stanje može se naslutiti i po izjavama samog Arifija prilikom stupanja na čelo opštine 2016. godine gde je među prioritetima tima koji okuplja oko sebe najavio i pomoć i razgovor sa srpskom zajednicom u Preševu. Na sve ovo treba dodati i disonantne tonove i političke varnice upućenih na račun drugih partija u opštini Preševo koje je Arifi u istom intervjuu datom za srpske medije, okvalifikovao kao "nacionalisitčke".
Najviše glasova na vanrednim lokalnim izborima u Preševu, prema nezvaničnim rezultatima koje su objavili mediji na albanskom jeziku na osnovu obradjenih 12.598 glasova ili dve trećine izašlih birača, osvojila je Alternativa za promene (AP) Šćiprima Arifija, sa osvojenih 5.174 glasova.
Predsjednik APN, iako Shqiprim Arifi je proglasio pobjedu na lokalnim izborima u Preševu, CIK zvaničnici u Preševu još uvijek ne govore o bilo čijoj pobedi na bilo kojoj strani. Prema njihovim rečima, pobednici izbora će biti sutra poznati kada će i biti objavljeni zvanični rezultati.
"APN se na ovim izborima cementira, konkretizuje se da je to najmlađa stranka u Preševu. Otvara se novo poglavlje, za koji mislimo da su ga naši građani dobro prihvatili. Moramo i danas razmišljati o onima koji su ove izbore izgubili. Pozivamo ih na mir i velikodušnost. Oprost svima bez oklevanja. Svi. Bez ikakvog razlikovanja. Naš cilj je Preševo ​​i nema ničega drugog značaja. Idemo napred ", reče Arifi.
Na drugom mestu po broju glasova je Demokratska partija Albanaca (DPA) Ragmija Mustafe koja je dobila 4.055 glasova, dok je na trećem mestu Partija za demokratsko delovanje (PDD) čiji je nosilac liste na izborima u Preševu Ardita Sinani koja je osvojila 1.358 glasova. 

Prema podacima Opštinske izborne komisije u Preševu na izbore u toj opštini izašlo je oko 50 odsto od 38.860 upisanih birača. 
Za sada je izvesno da će se ponoviti glasanje na biračkom mestu broj 5, jednom od tri biračka mesta u zgradi SO Preševo, na kome je upisano 1.433 birača, jer je glasanje prekinuto oko 15 sati nakon što je zbog nesuglasica deo članova napustio birački odbor.
Više od 1.000 glasova osvojila je još samo grupa građana Pokret za reforme Demokratske partije Albanaca čiji je lider Sami Salihu, sa 1.110 glasova. 
Zatim slede Demokratska unija Albanaca (DUA) čiji je lider Naser Aziri sa 262 glasa, Demokratska unija doline (DUD) čiji je lider Skender Destani sa 176 glasa i Demokratska partija (DP) čiji je lider u Preševu Dželal Memeti, koja je dobila 150 glasova. 

Provokacije u Preševu


Parlola "Vučiću nećeš proći" napisano je na albanskom i precrtana silueta čoveka, koja po rečima predstavnika Srba u Preševu predstavlja Predsednika Republike Srbije, osvanuli su  na zidovima Skupštine Opštine Preševo, zgradi u kojoj je Nacionalna služba za zapošljavanje ali i odbor SPS. 
Srbi u Preševu kažu da su navikli na provokacije ali da ovakve poruke nisu očekivali budući da se približavaju lokalni izbori.
Dragoljub Filipović, jedan od predstavnika jedinstvene srpske liste "Aleksandar Vučić - za Srbiju jedinstveno", kaže da je poruka opora i neprimerena. Stavljati Predsednika države u kontekst lokalnih izbora sa time da on neće proći, ne znam odakle je ta suština izvučena. Mi u našim programskim aktivnostima držimo se lokalnih programa, naravno da očekujemo da budemo deo skupštinske većine i da zajedno sa predstavnicima Albanaca gradimo zajednički život i ostvarujemo zajedničke intereseu ovom gradu.


"Stavljati Predsednika države u kontekst lokalnih izbora sa time da on neće proći, ne znam odakle je ta suština izvučena" - izjavio je Dragoljub Filipović.
Srbi u Preševu - svake godine sve manje ?!
Od oko 30.000 stanovnika Preševa, u samom centru ostalo je da živi svega 1231 Srbin a procene nekih medija dolaze do čak poražavajućih podataka kako je realno stanje na terenu svedeno na svega 50-tak Srba u strogom centru grada. U okolnim selima ima ih još nešto više od 1000 . 
Umesto 12 velikih državnih preduzeća u kojima su Srbi nekada radili i koja su sada zatvorena, privatni kapital - radnje, kafići i butici - sada su u rukama Albanaca. Dominantan je albanski jezik i natpisi na albanskom. Svake godine iz Preševa odu dve do tri srpske porodice i svoje kuće i imanja daju, po rečima meštana, praktično za džabe.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Како су Фикрет Абдић и хероји Народне одбране Западне Босне (НОЗБ) тукли по 5. корпусу Армије БиХ Атифа Дудаковића !!!

Током сукоба у Цазинској Крајини чете у саставу 5.  корпуса тзв. Армије БиХ биле су чак 25 пута десетковане и војно поражене од стране бораца ТО Фикрета Абдића. Народна одбрана Западне Босне (НОЗБ) била је оружана снага Западне Босне током рата у Босни и Херцеговини. Настала је стварањем Аутономне покрајине Западне Босне 1993. године, која је 1995. године промијенила назив у Републику Западну Босну. Након војног пораза од стране Армије Републике Босне и Херцеговине, Народна одбрана је расформирана. Пре распада Југославије у Великој Кладуши била је велика прехрамбена компанија Агрокомерц једна од најјачих индустрија у Југославији чији је директор Фикрет Абдић један од најомиљенијих личности у Босни, коју је народ назвао "Бабо".  Почетком 90-тих Фикрет Абдић био је један од кандидата СДА на вишестраначким изборима за предсједништво БиХ гдје добија највише гласова, али без икаквог објашњења своје мјесто даје Алији Изетбеговићу, што ће се касније пок

20 година од Сукоба у дреничком селу Ликошане - (28.02.1998)

Тог 28. фебруара локална породица Ахмети се подигла на оружје против регуларних милицијских патрола у селу Ликошане и том приликом мучки и свирепо убила 4, а ранила 2 припадника МУП-а Србије. Сукоб је започео у 11:30 када је возило полиције упало у заседу током које је употребљен ракетни лансер и митраљез. Најближа патрола кренула је у операцију спасавања али су упали у заседу у селу Ликошане којом приликом су страдали Мирослав Вујковић (27) и Горан Радојчић (30) а Павле Дамјановић (38) и Славиша Матејић (28) су тешко рањени. Оклопно возило је послато у село као помоћ патроли. Док су прилазили селу у 12:20 из оближњих кућа је запуцано из ракетног лансера и митраљеза. Полиција је спровела блокаду села из кога се пуцало и на хеликоптер МУП-а Србије. Током блокаде су рањени Радојица Јовановић (29) Милан Јовановић (27), који су касније подлегли ранама. У сукобима полиција је ликвидирала 16 терориста а деветорицу сумњивих ухапсила и одвела у Призрен. У селу је заплењена већа ко

29. новембар 1912 - Улазак српске војске у Елбасан

29. новембра српски војници умарширали су у Елбасан, градић у централној Албанији. Уместо арнаутске заставе истакнута је српска и успостављена је српска власт. У претходници Прве армије биле су комитске чете под командом мајора Војина Поповића популарног војводе Вука. Његове чете које је предводио војвода Дуле Димитријевић упале су у Елбасан 29. новембра 1912. године - три дана пре редовне војске. Уместо арнаутске заставе истакнута је српска и успостављена је српска власт. А први Председник општине био је војвода Дуле. О животу у Елбасану говори и писмо једног командира чете:                   "Чудна је ово варош а још чуднији становници. Све остале вароши цвеће су према овој. Ја сам прошао Приштину, Гњилане, Скопље, Тетово, Гостивар, Велес, Битољ, Охрид, Стругу и овај чудотворни Елбасан. Да је у рукама Швајцараца био би то други Цирих а овако - овако је једно ругло. Исе Бољетинца нигде нема а? И он се плаши од својих арнаута?! И ми Срби још смо доста далеко од з